Üniversitede Devamsızlık Ne Kadar?

Üniversite Devamsızlık

Üniversiteler kendi içlerinde yönetmeliği ve kuralları olan kurumlardır. Her üniversite kendi yönetmeliğini kendi hazırlar ve üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Üniversitede devamsızlık öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Forumlarda binlerce yorum yapılan konular arasında yer alır. Üniversitelerde devamsızlık lisede olduğu gibi 40-45 gün şeklinde tabir edilmez. Üniversitede devamsızlıklar dersler bazında ayrı ayrı hesaplanmalıdır.

Dersler teorik ve uygulamalı olarak ikiye ayrılır. Laboratuvar dersleri de uygulamalı ders kategorisinde yer alır. Genel kanı ve herkesin söylediği bilgi şu şekildedir. Teorik derslerde devamsızlık %30’dur. Bunu örneklendirerek somut hale getirmeye çalışalım. Örneğin bir öğrencinin herhangi bir dönemde aldığı İnkılap Tarihi dersi teorik ders olsun ve o dönemin eğitim öğretim süresi okulun akademik takvimine göre 14 hafta olsun. Bahsettiğimiz ders teorik ders olduğu için bu derste 14 haftanın %30’luk kısmı olan 4,2 yani 4 hafta devamsızlık yapabilirsiniz demektir. Burada bahsettiğimiz 4 hafta sadece İnkılap Tarihi dersi için geçerlidir. İçinde bulunduğunuz hafta İnkılap Tarihi dersine girmezseniz o dersten 1 hafta devamsızlık yapmış olursunuz diyebiliriz.

Uygulamalı dersler içinde devamsızlık %20’dir. Yukarıda ki adımları tekrar edersek 14 hafta için 2,8 hafta yani yaklaşık olarak 3 haftadır. Uygulamalı derslerde durumlar biraz karışık olabilir. Örneğin aldığınız bir dersin bir bölümü uygulamalı bir bölümü teorik olabilir. Mesela aldığınız bir derse haftada 2 gün gireceksiniz. Biri salı diğeri perşembe olsun. Salı günü gireceğiniz ders teorik, perşembe günü gireceğiniz ders uygulamalı olabilir. Bunların hesaplamaları karışık olacaktır. Derslerdeki devam zorunluluğu konusunda dersin hocası ilk hafta muhtemelen bilgi verecektir. Devamsızlık bilgisini dersin öğretim görevlisinden almanız en sağlıklı yoldur.

Bu konu hakkında eksik olduğunu düşündüğünüz bilgileri yorum olarak belirtebilirsiniz. Sorularınızı iletişim adreslerimiz aracılığıyla bize iletebilirsiniz. İyi çalışmalar. 🙂

KYK Yurtlarının Özellikleri Nelerdir? yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin