Odaklanma Problemleri ve Teknoloji Bağımlılığı

Merhaba genç cevherler 🙂

Zamanımızın çoğunun ders çalışmakla geçmesi gereken sınava hazırlık döneminde karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri “odaklanma problemi” ve elbette büyük tetikçi “teknoloji bağımlılığı” konularını etraflıca düşünelim istiyorum, bu yazıda.

Odaklanma probleminin sebeplerine iki başlık altında değineceğim. Birincisi “çevresel faktörler” ; ikincisi ise “içsel faktörler”.

1. Çevresel Faktörler

 • Masa düzeni: çalışma masamızda gereksiz eşyalar bulunması dikkatimizi dağıtacak, odaklanmamızı engelleyecektir. Bu yüzden masamızdan ihtiyacımızın dışındaki nesneleri uzaklaştırmamız faydalı olacaktır.
 • Materyal kullanımı: çalışacağınız ders için ihtiyacınız olacak materyallerin elinizin altında bulunması, ders çalışırken kalkıp onu aramanızı ve böylelikle de dikkatinizin dağılmasını önleyecektir.
 • Dış sesler: maalesef her zaman çalışmak için sessiz ortamlar bulamıyoruz. Sesin kaynağı ailemiz, arkadaşlarımız ya da önleyebileceğimiz sebeplerse onları mutlaka uyarmalı ya da ortamdan uzaklaştırmalıyız. Ama önleyemeyeceğimiz türden bir gürültü ise; inşaat işçilerinin, caddenin sesi gibi sesler ise, bizim o ortamı değiştirmemiz daha isabetli bir seçim olacaktır. Kütüphane gibi ortamlar güzel bir tercih olabilir. 😉
 • Işık: ortamın yeterince aydınlık olması odaklanmamız ve uykumuzun gelmemesi açısından hayli önemlidir.
 • Teknolojik aletler: ders çalışırken dikkatimizi dağıtacak sinyaller yayan telefonlarımız ve diğer teknolojik aletlerimizi yakınımızda tutmak yapılacak en büyük hatadır. Kapatmak, sessize almak ya da uçak moduna almak telefonun dikkatimizi dağıtmasına biraz olsun engel olacaktır.

2. İçsel Faktörler

 • Yorgunluk: çok kullanılan bir örnektir; dolu bardak daha fazla su almaz. Beynimizde tıka basa dolu ve yorgunken başka işlere odaklanmakta zorlanır, odaklanamaz. Doğru olan yeterli bir vakit dinlenip, çalışmaya başlamaktır. Aksi halde yorgunluk sebebiyle odaklanmada yaşadığımız sıkıntılar kaygı düzeyimizi olumsuz yönde etkileyecek ve motivasyonumuzu düşürecektir.
 • Fiziksel ihtiyaçlar: uykusuzluk, açlık, fazla tokluk veya fiziksel rahatsızlıklar odaklanmamıza engeldir. Düzenli uyku, kararında besin tüketimi aynı zamanda da zinde bir beden başarı kapısının altın anahtarlarıdır.
 • Önem ve acillik: ders çalışmaya başlarken önemli ve acil olanlardan başlayıp sonra diğerlerini yapmak odaklanmamıza engel olacak psikolojik huzursuzluğumuzun önüne geçecektir. Önemli-önemsiz, acil-acil değil başlıklarıyla yapacağımız listeler işimizi kolaylaştırır.    
 • Çalışma stilinin doğru seçilmesi
 • Teknoloji bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığının odaklanmaya etkisi

Teknolojinin teorik amacı bilgi erişimini hızlandırmak, hayatı kolaylaştırmaktır. Pratikte ise sabahtan akşama stalk yapılan, sosyal medyada diğer hayatları like’lamaktan kendi hayatımıza vakit ayıramaz olduğumuz sanal bir hücreye dönüştü.

İradeli davranıp sadece ihtiyaç dahilinde kullanmayı başarabilen küçük zümre içindeyseniz lafımız yok. Ancak elinden bırakamayan, instagram’la yatıp, twitter’la kalkan, hayatın anlamını stalkladığı profillerde arayanlardansanız, geçmiş olsun bağımlısınız.

Dersin başına oturunca kitaptan önce telefona sarılan bir öğrenci kitlesi var (ve buna biz de dahiliz) elbette başarının önündeki en büyük engel teknoloji bağımlılığı olacak L zaten ders çalışırken telefonu kendimizden uzak tutmamız gerektiğini konuştuk. ancak hiçbir öğüt davranışlarımızda kendi farkındalığımızla aldığımız kararlar kadar etkili olamaz. O yüzden şimdi size “aman bağımlı olmayın” “ aman sosyal medya hesaplarınızı silin” gibi bir kulağınızdan girip öbüründen çıkacak öğütler vermeyeceğim. Sizin kendinizi fark etmenizi ve teknoloji kullanımına kendi kararınızla sınırlandırmalar getirmenizi istiyorum. Psikolojik danışmalarda birçok problemi çözmede etkili olan iki tekniği size söyleyeceğim.

1.KAYIP- KAZANÇ TEKNİĞİ: Bir kağıdı ikiye bölüp, bir tarafına sosyal medyanın size kazandırdıklarını; bir tarafına da size kaybettirdiklerini yazalım. Bunu yaparken objektiflik çok önemli. (Kazanç kısmına soru çözüm gruplarından vs. bahsederseniz, o grupların göderilerine bakmak için açtığınız hesapta bu konu dışında ne kadar vakit geçirdiğinizi de dürüst bir şekilde düşünmenizi tavsiye ederim)

2.KANIT- KARŞI KANIT TEKNİĞİ: Bu yöntemle; “gerçekten sosyal medyaya muhtaç mıyız? “ “sosyal medyada zaman geçirme ihtiyacımızın sebebi ne?” ve “bu sebep gerçek bir sebep mi?” sorularına cevap bularak, aslında o siteler olmadan da hayatımıza devam edebileceğimizi göreceğiz.

Örnek Tablo:

[table id=53 /]

Bağımlılıklarla mücadelende azmin bol olsun genç cevher biz hep yanındayız… 🙂

HACER BADEM

⇒Ders çalışma programı hazırlama ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.⇒Bu Program Benim!

2 YORUMLAR

 1. Gerçekten çok faydalı ve günlük hayatın her alanında kullanabileceğimiz bir yazı olmuş yüreğinize ve elinize sağlık daha yeni yazıları dört gözle bekliyor olacağım. ☺☺😊

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin