Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi

ömer halisdemir üniversitesi

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Niğde, çok fazla gelişmemiş olup Türkiye standartlarında ortalamaya yakın bir şehirdir. Çevresinde bulunan Kayseri ve Adana gibi büyükşehirlere ve Nevşehir, Mersin, Aksaray şehirlerine oldukça yakındır.

Tıp Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İİBF, Güzel Sanatlar Fakültesi, İletişim Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi olmak üzere 10 fakülte, 1 adet Konservatuvar ve 8 Yüksekokul’u bünyesinde barındırmaktadır. 27 bin öğrenci ve bine yakın akademik personel’e sahip Ömer Halisdemir Üniversitesi, projeleri ve inşaatları süren fakülte ve enstitüler ile gelişmeye devam etmektedir.

Kampüsün Şehre Göre Konumu

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi kampüsü Niğde Merkez ile Bor ilçesi arasında bulunmaktadır. Merkez’e yaklaşık olarak 6 kilometre uzaklıktadır. Aynı şekilde Bor ilçesine de 9 kilometre uzaklıktadır. Kampüs yakınlarında herhangi bir aktivite yapabileceğiniz alan bulunmamaktadır. Bununla birlikte merkeze ve Bor’a ulaşım şehir içi otobüsler ile sağlanmaktadır. Kampüs içerisinden gün içerisinde sık sık otobüs bulabilirsiniz.

Kampüs İçinde Sosyal Yaşam

Kampüs içerisinde bulunan tesislerde birçok sosyal aktivite yer almakla birlikte Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi halen gelişmekte ve büyümektedir. Tabii üniversite imkanları şehir ile doğru orantılı olarak büyük şehirlerde ki üniversiteler kadar çok değildir. Kampüs içerisinde günlük ihtiyaçlarınızı, market alışverişlerinizi, kırtasiye ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz küçük bir alışveriş merkezi (Kampüs Çarşı) bulunmaktadır. Kampüs Çarşı içerisinde aynı zamanda yemek yiyebileceğiniz, arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz bir kafe bulunmaktadır. Bayanlar için kuaföründe bulunduğu Kampüs Çarşı’da PTT Kargo da hizmet vermektedir. Aynı şekilde Mühendislik Fakültesi ve İİBF yakınlarında bir şeyler yiyip içebileceğiniz Çınar Kafe yer almaktadır.

Niğde Şehri Hakkında

Niğde şehri küçük, sessiz sakin bir şehirdir. Konumu ve muhtemelen siyasi stratejilerden dolayı yatırım almamıştır ve gözlemlerimize göre bu durum halen devam etmektedir. Sosyal olarak aktiviteler kısıtlıdır ancak öğrenci ihtiyaçlarını karşılayabilecek potansiyele sahip olduğu kanaatindeyiz. Merkezde bulunan ana cadde üzerinde tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Çoğu şey öğrenciye yöneliktir. Ana cadde üzerinde çok sayıda kafe ve döner salonu bulunmaktadır J Bunların yanında şehirde güzel restoranlarda yer almaktadır. Şehir de alışveriş merkezi yok ancak kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mağazalar yine merkezde yer almaktadır.

Halk ve esnaf öğrenciye karşı farklı bir tutum sergilememektedir. Her yerde karşılaşabileceğiniz negatif olaylarda yaşayabilirsiniz bunlarla birlikte sizi mutlu edecek pozitif olaylarla da karşılaşabilirsiniz. Fiyatlar konusuna gelecek olursak ihtiyaçlarınızı uygun ücretler ile alabileceğiniz yerler olduğu gibi fahiş fiyata satış yapan mekanlar da bulunmaktadır.

Öğrenciler şehirde genellikle kafelerde vakit geçirmektedir. Merkez de yer alan müzelere ek olarak çeşitli tarihi bölgelere de geziler düzenleyebilirsiniz. Gümüşler Manastırı bunlardan birisidir. Bunlara ek olarak Nevşehir, Adana, Kayseri ve Mersin gibi şehirlerin çok yakın olması da gezip görülecek yerler açısından çeşitlilik ortaya çıkarmaktadır. Saydığımız şehirlere ulaşım ortalama 2 saattir.

Üniversite Öğrencileri İçin Barınma İmkanları

Üniversite öğrencilerine barınma konusunda hizmet veren devlet ve özel sektöre ait yurtlar bulunmaktadır. Yurtlarla birlikte apartları veya evleri tercih eden öğrencilerde vardır. Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde ki öğrenci yurtları hakkında bilgiler verelim.

  • Ertuğrulgazi Yurdu: Toplam kapesitesi yaklaşık olarak 2000 kişi olan yurt 2015-2016 eğitim-öğretim yılına kadar karma olarak hizmet vermekte olup 2015-2016 yılında kız öğrenciler için yeni yurdun açılmasıyla birlikte sadece erkek öğrencilere hizmet vermeye başlamıştır. Türü genel yurt yani eski tip olarak geçmektedir. Odalar 4-6-8 kişilik olmak üzere 3 çeşittir ancak odaların çoğunluğu 8 kişiliktir. Yataklar ranza ve askeri tiptedir. Odalarda 1 adet buzdolabı ve yatak adedi kadar kıyafet dolabı yer almaktadır. Her koridorda 3 tuvalet ve ortalama 3 banyo bulunmaktadır. Yani yaklaşık 100 öğrenci 3 tuvalet ve 3 banyoyu kullanmaktadır. Ertuğrulgazi Yurdu merkez kampüs ile Niğde Merkez arasında yer almaktadır.
  • Milli Piyango Öğrenci Yurdu: Kapasitesi 1100 kişi olan yurt kız öğrenciler için hizmet vermektedir. Genel yurt kapsamında yer almaktadır. Yani eski tip yurttur. Ancak Milli Piyango Yurt Müdürlüğü bünyesinde yüksek standartlı yurt statüsünde de bloklar yer almaktadır. Ayrıca Milli Piyango Yurdu kampüs içerisinde bulunan yurtlardan birisidir.
  • Bor Yurdu: Kapasitesi 550 olan yurt karma olarak hizmet vermektedir. Yani aynı yurt müdürlüğüne bağlı olarak kız öğrenciler içinde blok yer almaktadır erkek öğrenciler için de blok yer almaktadır. Tipi genel yurt olup Bor ilçesinde bulunmaktadır.
  • Sabancı Öğrenci Yurdu: 480 kişi kapasiteye sahip olan yurt yalnızca kız öğrenciler için hizmet vermektedir. Merkez yerleşke ile Niğde Merkez arasında yer almaktadır. Ertuğrulgazi Yurdunun yakınındadır.
  • Sultan 1. ve 2. Kılıçarslan Yurdu: İki ayrı müdürlük olarak hizmet veren yurtta toplam da 4000 yatak kapasitesi bulunaktadır ve kız öğrenciler barınmaktadır. Yüksek standartlı yurt kategorisinde yer alan yurtta odalar 4’er kişilik olup yataklar bazadır. Odalarda kişiye özel çalışma masaları, giysi dolapları ve buzdolabının yanısıra en büyük avantajların arasında sayılan tuvalet ve banyo da oda içerisinde bulunmaktadır. Kampüs içerisinde yer alan yurtta fakültelere ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Yurtların hemen önlerinde bulunun otobüs duraklarından sık sık otobüsler geçmektedir.
  • Ömer Halisdemir Yurdu: 900 kişilik yatak kapasitesi bulunan yurt 2017-2018 eğitim öğretim yılı içerisinde hizmete açılmıştır. Erkek öğrencilere hizmet vermekte olan yurt Kredi ve Yurtlar Kurumunun Niğde’de erkekler için tahsis ettiği ilk yüksek standartlı yurttur. Odalar 3’er kişiliktir ve kişiye özel bazalar, çalışma masaları ve dolaplar yer almaktadır. Tuvalet ve banyo oda içerisinde birbirinden ayrı şekilde bulunmaktadır. Kampüs içerisinde yer alan yurtta fakültelere ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz yurttlar Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yer alan devlet yurtlarıdır. Bu yurtlara ek olarak kampüs içerisinde inşaatı devam etmekte olan 2000 kişilik bir yurt daha bulunuyor ve 2018 yılı içerisinde faaliyete geçmesi hedefleniyor. Yine kampüs içerisinde Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi öğrencilerinin barındığı Ayhan Şahenk yurdu da bulunmaktadır. Şehirde yer alan özel yurtlarla birlikte apartlarda da barınma ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ancak maddi olarak özel yurt fiyatları 500 TL’den başlayıp standart ve imkanlara göre yükselerek devam etmekte. Ev kiraları ise 400-500 TL’den başlayıp bulunduğu konuma göre fiyatı yükselebilmekte. Öğrenciler genel olarak merkez yerleşke ile Bor arasında yer alan TOKİ konutlarında ev kiralamaktadır.

Şehiriçi ve Şehirlerarası ulaşım

Şehiriçi ulaşım otobüsler ile sağlanmaktadır. Şehrin birçok bölgesinden kampüs otobüsleri kampüs içine kadar gidebilirsiniz. Aynı şekilde kampüs içerisinden kalkan otobüslerle de bir çok yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs ücretleri öğrenci için 1,5 TL’dir. Kentkart alarak içerisine yükleyeceğiniz bakiye ile otobüs ücretlerini ödeyebilirsiniz.

Şehirlerarası ulaşım da ise çevre illere ulaşım kolay ve ücretleri ucuzdur. Yakın ve büyükşehirlere ulaşım tek otobüs ile sağlanabilirken diğer iller için aktarma yapma durumunda kalabilirsiniz. Ücretler firmadan firmaya farklılık göstermektedir. Ulaşım firmalarının internet sitelerinden bilgi edinebilirsiniz.

İklim

Şehirde kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer 🙂 🙂 Şaka bir yana kışlar fazlasıyla sert yaşanır Niğde’de. Takvime bakmadan Ekim ve Kasım ayının geldiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Kuru ve sert kendisine has bir ayazı olan Niğde’de kışı bırakın sonbahar aylarında bile ellerinizi cebinizden çıkaramama ihtimaliniz vardır. Kış aylarında yağan kar genellikle buza dönüşerek tehlikeli olabilir. Yaz ayları ise sıcak geçmektedir ancak en sıcak dönemlerin yaz tatillerine denk geldiğini hesaba katarsak Niğde’de bulunduğunuz sürelerde aşırı sıcak havalara maruz kalmayacaksınız.

Niğde’yi ve Ömer Halisdemir Üniversitesi’ni elimizden geldiğince öğrenci gözüyle anlatmaya çalıştık. Öğrenciler genelde yapılacak hiçbir şey olmadığından ve Niğde’nin hoş bir memleket olmadığından yakınırlar. Arkadaşlar bir öğrencinin ihtiyacı olan çoğu şeyi bulabilirsiniz. Gezilecek yer çok fazla değil, ana cedde dışında çarşıda vakit geçirilecek yer olmayabilir ancak bir öğrenci için vakit geçirilecek yerler kafelerdir, yemek yenilecek mekanlardır. Bunlarda zaten her şehirde olduğu gibi burada da var. Öğrenci kulüplerinin düzenlediği gezilere katılarak farklı şehirlere, farklı sosyal organizasyonlara katılarak eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Ömer Halisdemir Üniversitesi’ni tercih etmeyi düşünen arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun. Başarılar 🙂

Bölümler, dersler ve diğer bilgiler için Ömer Halisdemir Üniversitesi sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin