MOTİVASYON ÜZERİNE

Öyle zamanlar gelir ki değil ders çalışmak, kitabın kapağını bile açmak istemeyiz. Zoraki oturduğumuz masanın başında saatlerce hayatın anlamını sorgulamaya üşenmeyiz de, önümüzde açık duran soruyu çözmek hayattaki en zor işmiş gibi gelir bize. Çalışmak zorundayızdır; bunu biliriz, ancak çalışmak istemeyiz. İşte o an ihtiyacımız olan tek şey ise motivasyon yetimizdir.

Motivasyon “bir işi yapmak için kişinin içinde duyduğu güçlü istek” olarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle motivasyon kişiyi harekete geçiren güçtür. Motivasyon kişinin duygudurum düzeyi ile mutlak bir ilişki içindedir. Yani o an bireyin içinde bulunduğu ruh hali yapacağı işe olan isteğini olumlu ya da olumsuz etkiler. Bu yüzden keyifsiz anlarımızda ders çalışmak, yapmak isteyeceğimiz son şeydir(elbette istisnalar kaideyi bozma).

Yapılan psikolojik araştırmalar motivasyonun asıl kaynağının kişinin kendi ihtiyaçları olduğunu ortaya koymuştur. Kişinin neye ihtiyacı varsa ihtiyacın giderilmesi için içinde bir dürtü oluşur. Bu dürtüye motivasyon denir.

Motivasyon bir süreçtir. Kişi öncelikli ihtiyacını belirler ve bu ihtiyacı karşılamak için harekete geçer, bu birinci aşama yani “aktivasyon” aşamasıdır. Bir diğer aşama amaca ulaşabilmek için devamlı bir çalışmayı içerir. Bu ise ikinci aşama yani “ısrar”dır. Son aşama da “yoğunluk”tur. Bu isegüdülenilmiş iş için karşılaşılan tüm problemlere rağmen bireyin dikkatini dağıtmaması ve coşkusundan ödün vermemesini ifade eder.

Peki; tüm bu teorik bilgi yığınından bizim almamız ve uygulamaya koymamız gereken temel mesele nedir?

Yapmamız gereken ilk işin kendimize sağlam bir hedef belirlemek olması gerektiği aşikâr. Bu hedef kişilik özelliklerimize, ilgi-yeteneklerimize uygun ve ulaşılabilir bir hedef olmalıdır. Bu büyük ölçüde bir motivasyon kaynağıdır. Yapmamız gereken ikinci şey ise düzenli bir ders çalışma programı hazırlamak(Program hazırlarken gerçekçi davranmak sizin için avantajlı olacaktır. Nitekim fazlaca katı bir şekilde hazırlanan programlar bazı öğrenciler için uyulması güç ve sıkıcı programlardır. Bizim amacımız devamlılık olduğu için size en uygun ve rahat bir program sizi kasmaz aksine motive eder). Son olarak geriye yoğun bir şekilde çalışmak kalıyor.

Bu yoğun çalışma temposu sizi yorabilir, sıkabilir ve motivasyonunuzu düşürebilir. Bu doğal bir durumdur. Çünkü beyin monotonluklardan hoşlanmaz, düz ve renksiz bir hayat onu yorar. Bu yüzden sıkıldığınız zaman kafa dağıtabileceğiniz (derslerinizi engellemeyecek) bir hobi edinmeniz hem dinlenmeniz hem de kaybettiğiniz motivasyonunuzu geri kazanmanız için faydalı ve gerekli bir iş olacaktır.  Ayrıca hareket etmek de beyni negatif düşüncelerden arındırdığı için spor yapmak motive edici bir eylemdir. Nitekim büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi; “sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.”

 

Hacer BADEM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin