KYK Yurtlarının Özellikleri Nelerdir?

KYK

Üniversite öğrencilerinin en temel ihtiyaçlarından biri barınma ihtiyacıdır. Sınava hazırlık döneminde çoğumuz dayalı döşeli öğrenci evleri hayal ederiz. Ama çoğu zaman durum böyle olmaz. En azından ilk sene için. Barınma imkanları arasında yukarıda da dediğim gibi ev, yurt ve apartlar yer alıyor. Apartlara, öğrenci evlerine ve özel yurtlara başka yazılarda ayrıntılı olarak değiniriz. Şimdi KYK yurtları hakkında konuşalım.

KYK’nın açılımı Kredi Yurtlar Kurumudur. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan KYK özellikle son yıllarda yaptırdığı yüksek standartlı yurtlar ile üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılamaktadır.

Yüksek Standartlı Yurt Nedir?

Genel yurt kapsamına giren yurtlar yani eski tip yurtlar askeri koğuşları andıran yatakhaneleri, değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 100 kişinin kullandığı tuvalet ve banyoları ile öğrenciyi kendinden uzaklaştıran yurtlardı. Ancak son yıllarda KYK bünyesinde yaptırılan yurtlarda odalar en fazla 4 kişilik olarak düzenleniyor. Her odanın içerisinde tuvalet ve banyo bulunuyor. Bunlara ek olarak yataklar baza, buzdolabı ve çalışma masaları da odalarda yer alıyor. Yüksek standartlı yurtlar 2,3 ve 4 kişilik odalara ve yukarıda saydığımız özelliklere sahip yurtlardır. Bu imkanlar özel yurtlarda bile bulunamayabilir.

Yüksek standartlı yurtları anlattığımıza göre kaldığımız yerden devam edebiliriz. KYK yurtlarını avantajlar ve dezavantajlar olmak üzere iki ana başlık altında inceleyelim.

Avantajlar

 • KYK yurtları devlet kurumu statüsünde yer aldığı için yönetimi ve kuralları da yine devlet tarafından belirleniyor diyebiliriz. Herhangi bir siyasi kişi, cemaat, tarikat veya örgüte ait olmayıp bizzat devlet yönetiminde olduğu için rahat olabilirsiniz.
 • Devletler halkına sağlayabileceği en iyi imkanları en cüzi fiyatlarla sağlama görevinde oldukları için KYK yurtlarının ücretleri de özel yurtlara ve sağlanan imkanlara göre oldukça uygundur.
 • Kış aylarında herhangi bir teknik problem olmadığı sürece ısınma problemi yaşamazsınız. Odalar oldukça sıcaktır.
 • Mevsim ayrımı yapmadan herhangi bir teknik problem olmadığı sürece 7/24 sıcak su imkanı sağlanmaktadır.
 • Bütün yurtlarda ücretsiz internet hizmeti sunulmaktadır. (İnternetin olması avantaj olarak sayılabilir.)
 • Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği için belirli bir sınıra kadar ücret ödemezsiniz. Sınırı aştığınızda ise aştığınız kadar ücreti ödersiniz. (2017-2018 eğitim öğretim yılı için kahvaltıda 3,5 TL, akşam yemeğinde ise 7,5 TL devlet tarafından karşılanmaktadır.)
 • Kahvaltı ve akşam yemeği uzun süre devam eder. İstediğiniz saatlerde kahvaltınızı yapabilir akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.
 • 07:00-13:00 saatleri arasında kahvaltı imkanından faydalanabilirsiniz. Kahvaltılarda birçok çeşit yiyecek yer almaktadır. Bunlarla birlikte çoğu yurtta tost çeşitleri, içecek çeşitleri ve ekstralar bulunmaktadır.
 • 16:00-23:00 saatleri arasında ise akşam yemeği imkanından faydalanabilirsiniz. Akşam yemeklerinde yurttan yurda farklılık göstermekle birlikte 2 çeşit çorba, 2-3 çeşit yemek (daha da fazla olma ihtimali vardır), pilav (bulgur ya da pirinç), 2-3 çeşit salata, tatlı veya meyve ve 3-4 çeşit içecek yer almaktadır. Aç kalma ihtimaliniz neredeyse yok diyebiliriz.
 • Çoğu yurtta spor salonu yer almaktadır.
 • KYK yurtlarında çeşitli kurslar, aktiviteler ve konferanslar yapılmaktadır.
 • KYK yurtlarının hemen hepsinde mescit bulunması ibadetlerini yerine getirmek isteyenler için avantajdır.

 

Dezavantajları

 • Yurttan yurda değişiklik göstermekle birlikte temizlik noktasında sıkıntılar yaşanabiliyor.
 • İnsanların birbirlerine saygısını neredeyse tamamen yitirdiği bir zaman diliminde yaşıyoruz. Bunun sonucunda yurt gibi toplu yaşanan ortamlarda gürültü, hırsızlık, rahatsız edici davranış, bölücülük, ırkçılık gibi çirkin olaylara maruz kalabilirsiniz. (Bu maddeden herkes kendine pay çıkarmalı)
 • Yüksek standartlı yurtlardan yukarıda bahsettik ama kalacağınız yurt eski tip yurtlardan ise tuvalet, lavabo ve banyolar kirli olacaktır. Odalar kalabalık, gürültülü ve havasız olabilir.
 • KYK yurtlarında ücretsiz internet olduğunu avantajlar bölümünde belirtmiştik ancak internet öğrencilerin aktif olduğu saatlerde kullanılamayacak kadar yavaş olabilir.
 • Kahvaltı ve akşam yemeği bulunuyor ancak öğle yemeği bulunmuyor.

KYK yurtları ile ilgili sorularınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar. 🙂

İkinci Üniversite Nedir? yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin