İkinci Üniversite Nedir?

İkinci Üniversite

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun lisans (4 yıllık) / önlisans (2 yıllık) programlarında eğitimine devam etmekte olan öğrenciler ile bu programlardan mezun olanlara ikinci bir yüksekokul okuma şansı tanıyan sistemdir. Öğrenim gördüğünüz veya öğrenime devam ettiğiniz programdan farklı olarak Açıköğretim Fakültesinde yer alan programlardan birine sınavsız olarak kayıt yaptırabilirsiniz.

Lisans programı (4 yıl) öğrencileri lisans ve önlisans bölümlerine, önlisans programı (2 yıl) öğrencileri ise sadece önlisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

Açıköğretimden Farkı Nedir?

İkinci üniversite tamamen açıköğretim sisteminin bir parçasıdır. Daha da doğrusu açıköğretim sisteminin ta kendisidir. İkinci üniversite, açıköğretim programlarına sınavsız olarak girebilmenize imkan tanıyan sistemin adıdır.

Hangi Üniversiteler İkinci Üniversite İmkanını Sunuyor?

  • Anadolu Üniversitesi (Eskişehir)
  • İstanbul Üniversitesi (İstanbul)
  • Atatürk Üniversitesi (Erzurum)

İkinci Üniversite kısaca bir üniversite öğrencisine öğrenimini sürdürürken ikinci bir üniversite şansı veren ve aynı anda 2 diplomaya sahip olmayı vaat eden sistemdir. Bu konu hakkında merak ettiklerinizi iletişim kanalları aracılığıyla bile iletebilirsiniz.

Açıköğretim Nedir? yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin