Dert Etme, Dert Sahibi Ol!

                   DERT EDİNME, DERT SAHİBİ OL!

Hepimiz biliyoruz ki hayatın içinde, bizler için her ne kadar sevinçler, mutluluklar, gülümsemeler, paha biçilemez anlar ve anılar varsa da aynı zamanda hüzünler, acılar, kırgınlıklar ve bir çok dert var.Gerek okullarımızda gerekse hayatımızda her daim imtihan sürecinde olan bizler için, sorun kavramı oldukça olağan bir olgu haline geliyor.

PEKİ HANGİ DERT

Kafamıza takmamız gerektiği halde önümüze gelen her şeyi sorun edinen bizlerin gerçekten de kendimizi bu kadar yıpratmamız doğru mu? Ya da gereken şeyleri mi sorun ediniyoruz? Doğru dert edinmeyi biliyor muyuz? Öğrencilik hayatında bir çok şey görecek ve bir çok sorunla karşılaşacaksın. Arkandan çekiştirenler olacak onları kafana takacaksın, gıybetini yapacaklar ona üzüleceksin, notların kötü olacak ailenle sorun yaşayacaksın,duygusal zamanlar geçireceksin, yanında kimse yokmuş hissedeceksin, yalnızlığın bitmeyecek gibi gelecek, cebinde 1 kuruş paran kalmayacak yokluk da çekeceksin, arkadaşların ya da öğretmenlerinle aran bozulacak moralin de yerle bir olacak. Daha onlarca şey ekleyebiliriz.

Fakat saydıklarımızdan kaç tanesi dert edinmeye değer.Boş arkadaş çekiştirmelerine mi üzüleceksin,o basit 3-5 dersin zayıf diye mi bu hüznün neden zamanında çalışmadın ya da neden düzeltmek için çabalamak yerine hayıflanıp durursun! Bir çiçekle düzelecek kırgınlıklara mı takıldın yoksa. Rızkı veren Allah iken rızkından olmaktan mı korktun. Güzel ilişkiler geliştirip insanlarla iç içe yaşamak varken kendini neden yalnızlığa itiyorsun arkadaşım!

Zaman bizim en kıymetli hazinemizdir demiştim önceki yazımda. Zamanını sorun edinmeye layık olmayan şeylerde mi harcıyorsun? Kendine hedefler belirle, bu hedeflere uzanan yolda karşına çıkan sorunlar, sorun olmaktan çok seni daha yükseklere çıkaracak basamaklardır. Etrafını gözlemle, yaşadığın hayatı gözlemle, aileni gözlemle, dünyayı gözlemle,göğü gözlemle, yıldızları gözlemle, arkadaşlarını gözlemle, zulme uğrayan coğrafyaları gözlemle. Kutsal değerler ve kutsal dertler sahiplen. Seni de aileni de üzecek, gereksiz dertler edinme.Derdi edinmek başka bir şeydir, dert sahibi olmak başka şeydir. Sen seni de, milletini de, vatanını da, bayrağını da yüceltecek şeyleri dert olarak sahiplenmelisin. Dert sahibi olan kişiye derdi zarar vermez unutma. Her şeyi dert edinen kişi de kendi başına dert olur.

MUHAMMET ÖZDOĞAN

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin