Açıköğretim Nedir?

Açıköğretim Nedir

Açıköğretim, imkanları örgün eğitime yeterli olmayan, yaşadığı çevrede Üniversite olmayıp ve başka şehirde öğrenim görme imkanına sahip olmayan kişilerin umut kapısı olmuş bir sistemdir. Gerekli koşulları sağladığınız taktirde Açıköğretim kapsamında başka bir şehre ve okula gitmeden lise ve üniversite diplomasına sahip olabilirsiniz. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesini baz alırsak ülkemizde hemen hemen tüm illerde sınav merkezleri yer almakta olup sınav tarihlerinde bölümünüzün sınavlarına kendi ilinizde girebilmektesiniz.

Açıköğretimin Örgün Eğitimden Farkı Nelerdir?

Açıköğretim Fakültesi kapsamında kayıt olduğunuz bölüm dersleri ile aynı bölümün örgün eğitim kurumlarında öğretilmekte olan dersleri ve içerikleri aynıdır. Mezun olduğunuzda sahip olacağınız diplomaların değeri birbirine eşittir. Burada farklılıklar alınan eğitim kalitesinde ortaya çıkmaktadır. Netice de Açıköğretim Fakültesinde birebir derslere katılma söz konusu olmadığından kendi imkanlarınız ile kitaplardan yahut internet üzerinde sunulan hizmetlerden elde edeceğiniz bilgiler ile bölümden mezun olursunuz. Bunların yanı sıra yaşınız, işiniz ve hangi şehirde bulunduğunuzun bir önemi olmadan ve okula gitmeden Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan bölümlere kayıt yaptırabilmek de avantajları arasında yer almaktadır.

Açıköğretime Nasıl Kayıt Olunur?

Açıköğretim Fakültesine kayıt olabilmek için yerine getirmeniz gereken şartlar vardır. Lise mezunu iseniz eski sistem de YGS puanınız ile tercih edebilmekteydiniz. Değişen sistemde hangi puan türü ile tercih edileceği konusunda henüz net bilgi sahibi değiliz.

Sınavlı giriş imkanının yanı sıra sınavsız giriş imkanı da sunulmaktadır. Eğer bir üniversitede aktif olarak öğrenci iseniz ikinci üniversite kapsamında Açıköğretim Fakültesine kayıt yaptırarak iki farklı bölümde öğrenci olabilirsiniz. Bunu bir örnekle anlatalım. Emre Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde Türkçe Öğretmenliği bölümü 1. Sınıf öğrencisi olsun. Bir üst sınıfta yani 2. Sınıf öğrencisi olacağı dönem Açıköğretim Fakültesi kayıtlarını takip ederek gerekli belgeleri ile ikinci üniversite kapsamında bir başka bölüme daha kayıt yaptırabilir ve iki bölümden de mezun olarak 2 ayrı diplomaya sahip olabilir.

Sınavların Zorluk Derecesi ve Sınavlara Girilebilecek Yerler

Gerçekçi olmak gerekirse sınavlar zor demek yalan olur. Tabi ki zorluk göreceli bir kavramdır. Biz sınavlara kolay demeyelim de çalışan herkes zorlanmadan derslerinde başarılı olur diyelim. Açıköğretim Fakültesinde yer alan bölümlerin sınavları çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. (Halk arasında test olarak geçen sınavlar.) Derslere gerekli özeni göstererek sınavlardan mutlu ayrılmanız kuvvetle muhtemel.

Sınavlara ülkemizdeki tüm illerde girilebilmektedir. Büyük şehirlerinde birçok ilçesinde de bu imkan sunulmaktadır. Giriş belgesi ve kimlik kartı (nüfus cüzdanı) ile rahatlıkla sınavlarınıza girebilirsiniz.

Hangi Üniversitelerde Açıköğretim Fakültesi Vardır?

  • Anadolu Üniversitesi (Eskişehir)
  • İstanbul Üniversitesi (İstanbul)
  • Atatürk Üniversitesi (Erzurum)

İmkanları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kendi şehrinizde okula gitme zorunluluğu olmadan üniversite mezunu olabilirsiniz. Bununla birlikte KPSS ‘ye girerek mezun olduğunuz bölüm ile ilgili mesleklere atanabilirsiniz. 2 yıllık bölümlerden (önlisans) mezun olanlar içinde aynı durum geçerli olmakla birlikte DGS’ye (Dikey Geçiş Sınavı) girerek geçiş yapabileceğiniz bölümlere Açıköğretim Fakültesi ve örgün olarak diğer tüm üniversitelerin bölümlerinde lisans (4 Yıl) eğitiminize devam edebilirsiniz.

Açıköğretim Hakkında Bizim Yorumumuz

Gerek sosyal medya üzerinde olsun gerek forum sitelerinde olsun açıköğretim sistemi hakkında pozitif ve negatif binlerce yorum yer almaktadır. Açıkçası bilende konuşmakta bilmeyen de konuşmakta. Açıköğretim sisteminin kurulmasındaki temel amaç fırsat eşitliğidir. Pek çok fiziksel engelli birey açıköğretim sisteminin sağlamış olduğu imkanlar ile diploma sahibi olmaktadır. Negatif ve itici yorum yapanların öncelikle bunları göz önünde bulundurmalarını öneriyoruz. Evet binlerce hattan birkaç milyon kişi düşük puanlarla üniversite öğrencisi olup eşit değerdeki diplomalara sahip oluyorlar ancak örgün eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin imkanları ile arasında dağlar kadar fark olduğunu herkesin anlaması ve empati kurarak yorum yapması gerektiği kanaatindeyiz. Herkes nasıl olursa olsun eğitim hakkına sahiptir!

Açıköğretim hakkında bizim söyleyeceklerimiz bu kadar. Yazımızda yer almayan kısımlar için iletişime geçebilirsiniz.

İkinci Ünivesite Nedir? yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin